Smrkový sirup

Smrkový sirup

Každý rok připravuju z nasbíraných bylinek sirupy. Jedním z nich je sirup smrkový.

Smrkový sirup je vhodný při nachlazení a kašli, posiluje imunitu, má dezinfekční účinky. Můžeme ho připravit za studena nebo vařený. Zkoušela jsem obě varianty a preferuju sirup vařený, tak jak ho dělala moje babička. Jsou to vlastně obě varianty spojené do jedné.

Návod:

  • Nasbíráme mladé smrkové výhonky do 5 cm (Jsou to ty světle zelené, co ještě nepíchají). V těchto výhoncích je největší léčivá síla.
  • Do čtyřlitrové sklenice vkládáme střídavě vrstvu výhonků (cca 5 cm) a vrstvu cukru (cca 1 cm), upěchujeme. Poslední vrstvou je cukr.
  • Může se proložit i nakrájenými kolečky citrónu bez peciček.
  • Uzavřenou sklenici necháme stát při pokojové teplotě 2 týdny.
  • Celý obsah přendáme do hrnce a povaříme cca půl hodiny.
  • Necháme odstát do druhého dne.
  • Zahřejeme, scedíme přes plátno a horkým sirupem naplníme vypařené skleničky, uzavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru.

Hotový sirup má lesní svěží vůni a lahodnou chuť.

Ze smrkových výhonků si vařím i čaj…

60 komentáře k článku: Smrkový sirup

  1. Lenko, to je nádhera, s jakou pečlivostí ty vše nachystáš a nainstaluješ, nafotíš, každý časopis by se od tebe mohl učit! Ty volíš do barvy i nádobíčko, prostě když zelené výhonky, tak zelená dozička, miska na kuří nožce! – já jsem z tebe hotová: Sirup musí krásně vonět! ato nemluvím o tom, že jistě posiluje zdraví. Jiřina z N.

  2. Smrkový sirup nedělám, ale protože máme smrky na zahradě, tak možná vyzkouším. Určitě si udělám čaj. Díky za tipy 😉

  3. Já dělám smrčání za studena, lehce zakonzervuju slivovicí, (v některých kapkách na kašel z lékárny je také alkohol) a skladuju v lednici v litrových a nebo půllitrových lahvích. Je to fakt dobrá věc, ale sběr je pracný, pokud výhonky nejsou delší. Přeju at ho není mnoho potřeba. 🙂

    • Zdravím Tě Vyhlídko, to musí být určitě taky výborné. Slivovice přece není nic špatného ! Mě pomáhal sbírat nejmladší syn, on rád chodí do lesa. Děkuju moc.

  4. Super! Skleničky se zdravým sirupem vypadají krásně.
    Smrkový sirup jsem dělala už dvakrát, a teď marně přemýšlím, jestli ho vůbec na blogu mám. Jestli ne, nevadí, letos se také na jeho výrobu chystám. Ale u nás výhonky teprve začínají. U vás už byly akorát je zpracování, že?

  5. Tu vůni cítím až sem!!! Ve Voges – (pohoří ve východní Francii) mají z výhonků smrku, jako místní specialistu, vynikající bonbóny a taky moc velká a léčivá pochoutka👌

  6. Ještě jsem tento sirup nedělala, ale letos se na něj chystám. Stromy smrků mám kousíček, takže nasbírat mladé výhonky nebude problém.
    Hezké úterní odpoledne !
    Hanka

  7. Leni, já mám zkušenost se smrkovým medem. Možná je to skoro totéž, med ze smrkových mladých větviček byl vždy řidší.Ale, zkušenost mám už s tím konzumováním 🙂 Med mi vždy dělala teta, která bydlí na Vysočině, ale bohužel pro mě, musela se přestěhovat a strom, který měla na zahradě, teď prostě k mání není.A kam do lesa? Všechno je vykácené :-(.
    Med měl vždy krásnou barvu, krásně voněl a i chutnal.
    A co se týká sirupů z jiných bylinek, už jsem zkoušela všechno možné 🙂 Sedmikrásky, akát, máta, meduňka, kopřivy …atd. atd.
    A nesmím opomenout chválit… Precizně a nádherně nafoceno, je to pohlazení po duši Tvé příspěvky číst a prohlížet . Alena

    • Alenko, u nás je smrků dostatek a bydlíme kousek od lesa. Taky dělám sirupy různé, ale nezkoušela jsem akátový. A děkuju Ti moc za pochvalu, mám z toho velikánskou radost. L.

  8. Leni, začala příprava na zimu, že! Letos jsem na výhonky nikam nejela, občas ho taky vařím…Naučila mě to babička…
    Měj příjemné jarní dny, Helena

  9. Tento sirup znám. Léta jsem ho také dělala stejně jako pampeliškový. Jen tady teď těžko najdeme mladé smrčky, protože kvůli kůrovci jsou lesy strašně prokácené a mladé stromky – smrčky jsem tu poslední dobou vůbec neviděla, pokud to nebyl sem tam jednotlivec, ale to by mi bylo líto ho oškubat. Nově se sází většinou už buky a borovice. Tak ať sirup chutná a léčí. Měj krásné jarní dny.

    • Jaruško, to je smutné, jaké kůrovec páchá škody. U nás je smrků dostatek. Děkuju Ti Jaruško za zastavení u mě na blogu a měj se dobře. Zdraví Lenka.

  10. Kdysi,když byly děti malé jsem dělala všechno možné,ale ze smrkových výhonků ne.Teď nás zásobuje vším možným synova přítelkyně.Na lince máme rozdělaný smrkový med.Dávám si ho pořád do čaje a nebo rozpustím do vody.
    Leni,máš to krásně načinčané,úžasné,jak si se vším vyhraješ.
    Měj hezké dny

  11. Leni, to je krása už na pohled. 👍👍👍 Nikdy jsem smrkový sirup nedělala, ale mám ho doma, díky kamarádovi, který žije v souznění s přírodou. Po rozvodu se odstěhoval trvale na chatu a krom smrkového sirupu vyrábí i med.
    Měj hezké dny. 🍀

  12. Leni, tento sirup jsem ještě nedělala a asi ani neochutnala. A nevím, jestli bych ho zvládla. Postup si čtu podruhé a mohlo by to klapnout. Za těch 14 dní s tou sklenicí nijak nehýbeš, nemícháš, prostě necháš jen stát? A pak už žádný cukr nepřidáváš? Zakusím v menším množství a uvidím.
    Přeji hezké dny. D.
    https://fotodasaf.blogspot.com/

    • Dášo ahoj. Na tom není co zkazit. Ve sklenici nechám jen stát na okně v kuchyni, klidně i déle, když není čas. Já dělám tyhle věci většinou od oka, nebo si je nějak upravím. Pak v hrnci povařím, občas zamíchám. Druhý den zas zahřeju, přecedím přes plátno, vyždímám větvičky…Povařením hezky ztmavne, uvolní se silice. Nikdy se mě nezkazil. Děkuju za návštěvu. L.

  13. Tak to je super. Konečně recept, který jsem potřebovala. Už dlouho si chci udělat sirup ze smrkových výhonků. Zatím stále jen dělám med z pampelišek a z divizny.

    • Jani, zdravím. Dělám všelijaké sirupy a různé utrejchy, ale z divizny ne. To musí být pěkná makačka to nasbírat takové množství. Diviznu sbírám na čaj do směsi, ale není jí tam tolik, aby to dalo na sirup. Těším se na lípu a sirup z ní. Díky.

    • Marti, mátu mám moc ráda. V létě do vody na pití a čaj z ní hlavně na žaludek, když bolí. Babička ji pěstovala hodně a sušila na vejminku. Tam to tak krásně vonělo, já si tam chodila hrát. Děkuju Ti, Marti.

  14. Leni, tak ten mě láká už dlouho, ale zatím na něj nedošlo. Letos nestíhám, ale příští rok…
    A ta tvoje prezentace, to člověk dostane hned neodolatelnou chuť.

  15. Taky se na něj chystám. Musím dodatečně pogratulovat Tvému tatínkovi k narozeninám, nějak jsem to prošvihla. Hlavně zdravíčko. Tatínek vypadá velmi dobře!!! To je určitě i tím sirupem a dobrotami, které děláš. Měj se moc hezky. Tina 🙂

  16. Leni, všichni ti tu sekají poklonu a já se přidávám. Tvoje stránky jsou úžasné. Tento sirup jsem také několikrát dělala. Už jenom pohled na ty smrkové výhonky, na jejich barvičku a ta vůně! Zrovna včera jsem byla na horách a obdivovala jsem tu nádhernou zeleň. Někdy bych chtěla zkusit sirup nebo med ze sedmikrásek, těch mám na zahradě plno. Měj se pěkně.

    • Helenko, vítám a moc Tě zdravím. Sedmikráskový sirup je taky výborný, a lipový – na ten se zas těším.Ten smrkový je můj oblíbený, člověk má pak kousek lesa ve sklenici doma…Děkuju a přeju pěkný víkend. L.

  17. Ahojky Leni, to je krása, ten dělávala moje babička. Máš to dokonale naaranžované ⚛ ღ ♥ prima víkend ⚛ ღ ♥

  18. Ahoj Leni,
    obdivuji, jak to máš všechno nafocené a pěkně stylizované. Smrkový sirup vůbec neznám, ale říkám si, že bych ho mohla někdy vyzkoušet. Táta má bylinné sirupy na kašel hodně rád, toto by určitě ocenil. Díky za tip!
    Měj se krásně,
    Hanka z ciculka.cz

    • Hani, děkuju za zastavení. Jseš hodná. Mě to baví, jsem od mala taková šmodrchalka, jak říkala babička. A sirupy dělám moc ráda, teď zrovna je nejmladší syn dost nastydlej a tak si smrkový sirup bere. Ahoj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.