Patchwork – Babiččina zahrádka

Patchwork – Babiččina zahrádka

Projekty vytvořené touto patchworkovou technikou připomínají pestré květinové zahrádky našich babiček, proto název Babiččina zahrádka.

Je to technika tradičního ručního šití, kde se používají papírové šablony. Já jsem tuto deku došila už v roce 2007. Nyní bylo nutné dva šestiúhelníky vyměnit a při té příležitosti o ní píšu. Je to nejoblíbenější deka v naší rodině, přestože máme plno jiných, každý chce tuto. Já mám ruční šití ráda a tak mě její tvorba moc bavila. Šila jsem ji skoro dva roky, než jsem posbírala tolik látek. Deka je šitá ručně z pětiset šestiúhelníků, každý je z jiné látky. Není to složité, je to hlavně o přesnosti a trpělivosti. Vše při šití poctivě špendlím a stehuju. Deku jsem prošila na stroji cik cak v pruzích a ručně proquiltovala vzor na borduře.

A tady ukázka další Babiččiny zahrádky, tentokrát dětské. Zatím v procesu…

68 komentáře k článku: Patchwork – Babiččina zahrádka

 1. Leni, to tedy zírám. Byla jsem jednou na patchwork výstavě, proto vím, co se dá vytvořit, ale nikdy jsem to nezkoušela. Nikdy mě nenapadlo, že se to šije ručně. Vím, že na stroji je program quilt. Je to tedy zabíračka a máš moc krásnou deku! Hezky barevně uspořádané látky a dílo se povedlo. Pěkný víkend. ☺

 2. Lenko, smekám. Deka je krásná, opravdu jako zahrádka a tak se nedivím, že je oblíbená. A obdivuji i Tvoji trpělivost a pečlivost.
  Měj pěkný víkend, třeba při šití dětské deky. Ta bude také moc hezká.

 3. Nádhera. Leni, tuto práci moc obdivuji, já bych na ni neměla trpělivost. Zkoušela jsme na dece najít dvě stejné látky a zatím jsem je nenašla. To je opravdu z 500 druhů jiných kostiček?
  Ta dětská deka bude také nádherná, jsi moc šikovná babička.
  Měj krásný 1. máj. D.
  https://fotodasaf.blogspot.com/

  • Dášo, deka je opravdu z pětiset šestiúhelníků, každý je z jiné látky. Při šití jsem asi třikrát přála, když jsem tam omylem dala dva stejné. Děkuju.

  • Evi, díky. Nad výběrem látek jsem zas tak moc nepřemýšlela, protože jsem neměla moc na výběr. Musela to být hlavně bavlna a střídala jsem vedle sebe světlejší a tmavší.

 4. Toto je království trpělivosti. Věřím, že všechny uživatele deka hřeje – tvůrkyni za uznání a uživatele věnovaná práce na takto zajímavé dece ☺

 5. Lenko, deka je moc pěkná. Dobře vyladěné barvy a precizní šití. I ta dětská dečka bude skvělá. Posílám májový pozdrav. Marie

 6. Leni, máš můj hluboký obdiv. Ta deka je naprosto boží. 👍👍👍 Obdivuji tvou trpělivost a moc se těším, až uvidím tu další.
  Měj hezké májové dny. 🍀

  • Alenko, tak to si počkáš. Mám rozdělených dost věcí, a střídám to podle toho, na co je chuť. A nemám ráda dokončovací práce…Ale je pravda, že dokončím vždycky všechny rozdělené projekty, jen to někdy déle trvá. Ale budu se snažit !

  • Světlo, trpělivá já na ruční práce jsem – viz odpověď výše u Signory. Patchwork mě před lety okouzlil, ráda občas něco touto technikou vytvořím. Ale baví mě i plno jiných věcí. Děkuju.

 7. Lenko, smekám a ptám se, kdy odpočíváš jen tak? Já vím, relaxuješ při tvoření, deka je krásná. Přeji pohodové další tvoření. ☺

 8. Ahoj Leni, já nemám slov, Ty si zasloužíš vyznamenání 🙂 To je taková krása a ještě bude 🙂
  Jsi vzorem šikovnosti, pečlivosti a trpělivosti.Klobouk dolů!
  Přeji pěkné májové dny 🙂

 9. Leni to je moc krásné můj táta byl krejčí a už za mého dětství jsme z odstřižků látek měli doma ušité koberečky. Já ho měla v pokojíčku před postelí. Když se ušpinil, tak se jen vypral v neckách, usušil, vyžehlil a používal dál. Bylo to daleko lepší než chlupaté koberce a myslím, že i čistší a navíc se po šití nic nevyhodilo. Máš to moc krásné a jsi šikovná. Krásný den přeji. Jari

 10. Leni, tak tohle velmi obdivuji. Krásná deka a šitá ručně, to je skutečně nádhera!
  I ta pro děti vypadá už teď skvěle.
  Ptala ses na Jarušku. Bohužel, ani já o ní nic nevím, odmlčela se před mnoha měsíci, neodpovídá ani na zprávy ani na maily… Snad je v pořádku, měla před časem hodně ošklivý zápal plic a tak mám trochu strach…
  Měj se moc hezky, pa Helena

  • Maruško, vítám Tě. V době jejího tvoření jsem neměla tolik látek doma a tak hodně podarovaly kamarádky. A když k nám někdo přijde, tak tam najde kousek od sebe a říká: Jé, to je z kapsičky na mých šatech apod… Děkuju.

 11. Leni, obdivuji. Já bych neměla asi tolik trpělivosti. Jsem viděla pletený přehoz na postel s velkými oky, tak jsem chvíli uvažovala, jestli bych to nezkusila… Ta „babiččina zahrádka“ je opravdu piplačka. I když výsledek je tedy parádní. Nedivím se, že každý raději šáhne po této dece.

 12. Leni, ta se ti tedy povedla! A ta další bude taky moc pěkná. Já tuhle techniku donedávna vůbec neznala. Zatím jsem si vyzkoušela jen podkafíčka a moc mě to bavilo.
  Tak ať ti to hezky přibývá…
  hanafeeblog.blogspot.com

 13. Vůbec se nedivím, že deka patří mezi nejoblíbenější, je úžasná! A ta dětská bude krásná jakbysmet :).

 14. Ufff, patchwork mne docela láká, ale nevím jestli bych na něj měla trpělivost. Nevadí mi šít šaty na panenky, ale nevím jestli tohle by mne za chvíli nezačalo lézt na nervy 😀 😀 Je ta deka nádherná a tedy těším se, na ty dětské, ty ovečky jsou super!

  • Vendy, zdravím. Tak si pro začátek vyber něco menšího a co se šije na stroji. Uvidíš, jestli Tě to bude bavit nebo ne. Na tu ovečkovou deku se těším taky. Děkuju.

 15. Dobrý den paní Lenko, to je paráda. Moc se mi deka líbí a asi to zkusím.
  Mám trpělivost z vyšívání ale uvidím jak mi to půjde. Mám různé návody , materiál a jdu do toho. Jste moc šikovná. Zdraví Irma Roudnická

  • Irmo vítám na blogu a moc děkuju za návštěvu. Nabízím tykání, jo ? Na této dece je prima, že se zužitkují zbytky látek. Navíc když se šije v ruce, může se šití brát všude sebou. Určitě se do toho pusť, já až dodělám tu dětskou, tak bych se chtěla pustit do další zahrádky. Jsem na ně nějak zatížená. Kdyby jsi měla nějaký dotaz, klidně mě napiš mmejl.L.

 16. Leni,obdivuji.Jsi nesmírně šikovná.Ušila jsem toho v životě dost,ale na tohle bych neměla trpělivost.Je to nádherné.
  Píšu levačkou a ono to jde,píšu jinak všemi deseti,jak nás to učili na ekonomce.
  Prst je zlomený jenom jeden,dnes jsem byla na rentgenu a mám ho v dlaze.
  Měj se hezky

 17. Občas taky trochu s patchworkem koketuji, ale v jednoduché formě. Kdysi jsem měla cukání se taky do babiččiny zahrádky pustit, ale pak z toho nějak sešlo.
  Máš tu deku krásnou a ta další dětská se už tak začíná rýsovat do krásy.
  Jsi prostě bezva tvořilka. Svým způsobem taky nedokážu nechat ruce jen tak dlouho v klíně :-).
  Hezké dny, Lenko !
  Hanka.

  • Zdeni, děkuju za Tvoji návštěvu. Dovnitř jsem dala slabší vatelín a z rubu ještě flís. Deka je pak příjemnější na přikrytí, než kdyby tam byla bavlna a pěkně hřeje. L.

 18. Tak ta se ti moc povedla 🙂 Může to být krásná vzpomínka, která se bude předávat po generace 🙂

 19. Ahoj Leni,
  když jsem uviděla tu fotku deky, tak mě to úplně vrátilo do dětství. Mamka mi kdysi taky ušila podobnou patchworkovou deku a měla jsem ji mnoho let. Přemýšlím, kde asi skončila… Moc se mi líbí vzory těch žlutých látek, co sis vybrala pro další šití.
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

 20. Panečku, to je nádhera! Moje babička pletla deky z barevných čtverců. Na první pohled vypadají podobně jako patchwork, jen technika je jiná. Babička už s námi není, ale deky jsou krásnou vzpomínkou na ni. Pokaždé, když jsem u rodiny a zachumlám se do nějaké, tak si vzpomenu, jak každý večer u televize pletla.

  Krásnou neděli, Lenko!

  • Boudicko, děkuju za návštěvu na blogu a hezkou vzpomínku na babičku. Moje babička taky hodně pletla, ale jen v zimě. Přes léto nebyl čas, měli velké hospodářství, pole a sad. Proto vždycky říkala, že má ráda zimu. L.

 21. Tedy ta deka je nádherná. Nic podobného jsem doma neměla. Neumím si představit, že bych ji měla udělat sama. Pro mne by to bylo za velký trest, nemám na takové věci trpělivost. Jsi moc šikovná, chci Tě za babičku!!! 🙂

  • Patchwork je technika která se mi moc líbí , zatím jsem se dostala jen k tzv.falešnému patchworku, šití mi moc nejde. Máš svatou trpělivost, vkus a co u tebe obdivuji nejvíc, jak máš všechno přesně a čistě vypracované .
   Moc krásné dílo !

 22. Ta vaše „Babička“ je úžasná.Jedna z nejkrásnějších,které jsem kdy viděla (a nebylo jich málo).Smekám a zdraví z Litvínova.Mirka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.