Tvořte se mnou – Dýně ze svetrů

Tvořte se mnou – Dýně ze svetrů

Pojďte si se mnou vytvořit dýně ze starého svetru.

Vloni jsem dýně háčkovala, podívat se na ně můžete TADY. Dostala jsem plno starších pletených svetrů a sukní, letos tedy okrasné dýně z nich.

Potřebujeme:

 • Pleteninu
 • Pevnější nit, jehlu,nůžky
 • Vatelín na výplň
 • Usušené stopky z dýní, nebo kousky větviček

Rukáv příčně rozstřihneme, z jednoho budeme mít dvě dýně. Z předního dílu svetru podle talíře obkreslíme kolečka, která také využijeme. Zadní díly si nechávám na polštáře a další tvoření.

Rukáv obrátíme naruby a prošijeme na jednom okraji dvojitou nití dokola, stáhneme a zapošijeme. Otočíme na líc a naplníme vatelínem.

Prostehujeme i druhý okraj, opět stáhneme. Nakonec přilepíme tavnou pistolí stopku. Já používám usušené stopky originálních dýní, ty se mě líbí nejvíc. Kdo nemá stopky, může použít kousky klacíků, hezká stopka je i ze svitku skořice.

Když děláme dýni z kulatého dílu, je to ještě rychlejší, prostehujeme po okraji…atd. Chceme-li dýni s varhánky, ještě před přilepením stopky na několika místech dýni stáhneme režnou nití nebo provázkem, tím se nám vytvaruje a vytvoří se taková kytička. Já dělám dýním na jejich dně i bubáka z kousku filcu (nebo i knoflíku), hezky se tím schová sešití.

Několik dýní jsem ozdobila malými krajkovými dečkami (před přilepením stopky).

Dvě jsem udělala s kytičkami, polepila jsem je motivy vystřiženými z ubrousku.

Tyhle tři si nechám, mají stejný dekor jako mám na porcelánu v kuchyni…

84 komentáře k článku: Tvořte se mnou – Dýně ze svetrů

 1. Lenko,žasnu se Tvým elánem. Zrovna jsem dokončila běžný úklid našeho mini bytečku hodila sprchu a odpočívám. Uf,ještě musím vykouzlit oběd🥰,doby kdy i já byla akční – kroužek keramiky,ručních prací ,korálkování je hodně daleko. Kocham se zde a je čím. 👍

 2. Leni, ty květované dýně ti opravdu krásně ladí s porcelánem a hezky se k nim hodí i ta s krajkovou dečkou. A pak se mi líbí ty ze zeleného svetru 🙂
  Hezké podzimní dny.

  • Leni, dýněčky máš boží. A já znovu zírám, jak máš dokonalé nápady, třeba usušená stopka z jakékoliv dýně… a já to vyhodila🤦‍♀️😊Nedávno jsem nesla do sběru i stejně zelený svetr… jó, kdybych měla nápady jak babilenka, mohla jsem mít pěkné dýněčky :-))

  • Stáňo, zelená dýně je z mého oblíbeného svetru. Jeden čas jsem měla dozelena skoro všechno, šatník i nábytek. Teď už je to jinak, ale stejně mám zelenou v oblibě. Také Ti přeju hezké dny.

  • Jani, zdravím. Staré svetry jde využít na tolik věcí…Když byli kluci malí, šila jsem jim ze starých svetrů rukavice, čepice. Neměla jsem peníze a bavilo mě to…

 3. Leni,to je nádhera,jedna hezčí,jak druhá.Já vůbec nechápu,tak to všechno zvládáš.Já se dala včera večer do háčkování dýně a teď jsem si sedla,že ji dodělám,ale moc mi to nejde.Na to,co jsem toho uháčkovala mám ruce nějaké ztuhlé.Ještě bych chtěla tak dvě.Začínám přemýšlet,že bych rozstříhala nějaký manželův svetr.Stejně je nenosí,že je mu v nich teplo.
  Měj se hezky

 4. Leni, ty jsi studnice skvělých nápadů. Dýně jsou kouzelné a ty ze svetru se mi líbí opravdu hodně moc. Možná také vyzkouším. Moc zdravím 👍😊

 5. Leni, já to beru i se schodama!!!
  Super dýně, já si kupuju na podzim ty ozdobné s bradavicema, co nejvíc barevné.
  Krásně tvoříš, klobouk dolů. Jiřina z N.

  • Jiřinko, za ty schody jsem moc ráda, že je máme. Jsou to betonové desky v imitaci starého dřeva. Někde jsem to viděla v časopise a hned jsem věděla, že takové chci. Ty původní opukové už se rozsypaly. Nechaly jsme k nim udělat u kováře ještě zábradlí. Děkuju.

 6. Leni, kouzelné,ani tou krásou nemohu dýchat! Máš šikovné ruce! Posílám pozdrav z Plzně.Ivana PS: Psala jsem Ti někdy začátkem září….. Měj se moc hezky.Zase budu nedočkavě vyhlížet co dáš nového.Iv.

   • Leni, moc pěkné dýně s názorným popisem. Obdivuji ty kytičkové, jak se ti hodí. Přemýšlím, že mám doma starý oranžový svetr;-) děkuji za nápad a popis. Měj se moc hezky.

 7. Leni to je velká krása. Moc se mi dýně líbí. Jsi šikovná, máš skvělé nápady. K té čajové soupravě to je úžasné.

 8. Leni, krásné tvoření. Také jsem tvořila a dělala dýně z látky. Jde to pěkně od ruky. Obdivuji to množství dýní, které jsi udělala.
  Měj se moc hezky. Iva

 9. Přesně včas, stopky z dýní ještě mám. I svetry. Mám sice dost dýní hokkaidó, ale budu mít dárek pro přízeň i sousedy. Ti obdivují plná okna vejminku, mám tam asi 30 dýněk. Postupně je sníme, ale ty ukutěné zůstanou napořád. Díky za tip na dárek ☺

 10. Ani mne nepřekvapuje ta Tvoje úroda dýniček.Vždycky se Ti podaří nás tady doslova okouzlit.
  Taky mám háčkované i látkové dýničky, ale ten Tvůj nápad s krajkovou dečkou a kvítky ozdobenou dýni, tak ten se mi v hlavě neurodil. A že to tedy nápad je ! Pro mne opět inspirativní.
  Měj se fajn a měj příjemné dny !
  Hanka

 11. Leni, to je nádhera. 👍👍👍 Škoda, že tvůj článek nevyšel dříve. Minulý týden jsme do kontejnerů na použité šatstvo odvezli pět pytlů, kde byla i spousta svetrů. Teď by se hodily.
  Měj hezké podzimní dny. 🍀🍂

  • Alenko, já jsem hadrnice. A když něco vyhodím, zaručeně to v nejbližší době potřebuji. Chystám se ale taky na velké vytřídění šatníku, dům není nafukovací a nechci mít tolik věcí. Ahoj

 12. Leni tak to je nádherááááááááá moc obdivuji tvoje nápady líbí se mi to máš krásnou úrodu moc jsi šikovná děkuji za hezkou podívanou ..Hezkou neděli přeji

 13. Lenko, to je nádhera. Já jsem původně myslela, že je to pletené. jsi opravdu šikovná a máš hromadu nápadů. To by člověk nevěřil, jak pěkná dekorace vznikne.

 14. Leni, moc krásné tvoření a s kytičkami v kombinaci s GG jim to moc sluší:-) zrovna mi dcerka nakukuje přes rameno a říká mi: Mami tohle musíme taky zkusit:-)

 15. Super nápad, jak využít staré nepotřebné pleteniny… Moc se mi líbí i ty loňské háčkované, z letošních pak asi nejvíce okrajkované kousky, jsou takové jemné.

 16. Leni, to je bezvadný nápad. Jednak se takhle dají zužitkovat staré svetry a pletenina je fajn, osobně bych ty dýně nepletla, já nepletu stejně, to raději bych zašla do sekáče a tam si nějaký svetr vybrala (na dýni). Musím poděkovat za návod, ten se vždy hodí a je to inspirativní. Možná by ze starých svetrů šlo ještě něco vytvořit, už se těším na další. ☺
  https://kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com

 17. Leni, jsou fakt parádní! Povedené, sladěné, prostě super! Moc se mi líbí i fotky na IG – v tom seně, to se ti fakt povedlo!
  Taky jsem je kdysi dělala, pár jich ještě mám…
  Měj pohodové pondělí, Helena

 18. Leni, tvoje svetrové dýně jsou moc pěkné. Je to dobrý nápad. Já jsem podobným způsobem vyráběla dýně před pár lety z oranžového starého prostěradla. Je to rychlejší než háčkování, to mi moc nejde. Měj se pěkně. Hela

 19. Ahoj Leni,
  jsem úplně fascinovaná tím, co všechno dokážeš vymyslet a vyrobit. Líbí se mi všechny dýně na fotkách, některé vypadají opravdu hodně autenticky:-)
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

 20. Ty dýně jsou boží! Mám je na podzimu asi nejraději a sama bych je mohla mít úplně všude. Ať už ty pravé nebo jen dekorace.

 21. To je nádherný nápad. Příští rok určitě vyzkouším, na doma nebo někam, kde jsou chráněné před deštěm jsou tyhle svetrové dýničky úplně ideální a na venek mám ty loňské sádrové. 🙂

 22. Leni, ty jseš fakt neskutečná, na co sáhneš, to ti jde. Dýně jsou nádherný, asi to s Maruškou ještě taky zkusíme, přece jenom dýňová sezóna stále trvá 🙂 Mávám z Loun! A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.