Keramický betlém

Keramický betlém

Dnes vám chci ukázat betlém, který jsem vytvořila z keramiky před dvaceti lety.

Bylo to v době, kdy jsem pracovala jako instruktorka keramiky v keramické dílně v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené. Bylo to moje milované zaměstnání. Odešla jsem tehdy z práce v místě bydliště, podstatně lépe placené. Vstávala jsem denně před čtvrtou hodinou, jela na kole do sousední vesnice (auto jsem tehdy neměla), odtud autobusem, a pak ještě pěšky přes lesík do Ústavu. Vůbec nic z toho mě nevadilo, tak moc mě to bavilo a práce mě neskutečně naplňovala, cítila jsem, že to má konečně smysl. Věděla jsem, že už se do kanceláře vrátit nikdy nechci, že chci pracovat v sociální oblasti, ideálně v kombinaci s výtvarkou, což se mi splnilo. A tehdy vznikl i tento betlém…

74 komentáře k článku: Keramický betlém

 1. Teda, ale to je nádhera!!! To muselo dát práce. Hrozně se mi líbí ty ovečky, mají krásné kudrnky, opravdu neskutečná práce, udělat si něco takového sám, to je prostě k nezaplacení!

  Měj krásný den,

  Barča z barborah.com ❤️

  • Růženko, mě něco tvořit moc baví. Když jsem v ÚSP pracovala, tak jen co jsem se ráno probudila, už jsem se těšila do práce, až sednu k hrnčířskému kruhu a něco vytočím, a až přijdou klientky a budu s nimi tvořit…

 2. Leni, ty jsi profík. :o) To je nádherné dílo a do detailů propracované. Opravdu se kochám každou postavičkou.
  Přeji hezké dny. D.

 3. Tedy klobouk dolů, na všech postavičkách je vidět láska k té tvorbě. A pokud jsi zaujetí předávala dál, patří ti za všechny „žáky“ velký dík.
  Přeji pěkné svátky ☺ ♥

  • Kitty, díky moc za pochvalu. Snažila jsem se předávat dál, společně s klientkami jsme odlévaly do forem, modelovaly kachle, zvířátka, různé medaile, květináče, dózy, točila jsem na kruhu… Bylo toho hodně. Také přeju hezké Vánoce a hlavně hodně zdraví.

 4. Leni, Betlém je nadhernej, ale to co píšeš o práci v sociální oblasti a pomáhání lidem, ještě krásnější. Klobouk dolů ❤️ Anička

  • Aničko, děkuju. Moc ráda na toto období svého života vzpomínám, jsem ráda, že jsem tenkrát udělala takový střih a zcela změnila profesi. Jezdila jsem do keramické školy, dodělala si pedagogické vzdělání – prostě dost velká změna, a nelituji. I když jsem z keramické dílny po čase odešla, pracovala jsem dál v sociální oblasti a pomáhala lidem.

 5. Leni, Ty jsi kouzelnice a umíš snad všechno. máš můj veliký obdiv. Ten betlém je úžasný. Figurky máš úžasně vytvořené a ty detaily…. Prostě nádhera. Smekám před Tvým uměním. Přeji Ti krásný předvánoční čas.

  • Jaruško, neumím všechno. Z ručních prací např. nepaličkuju. I když jsem si opatřila paličky a herduli, tak na to ještě nedošlo. A asi už nedojde. Děkuju moc. L.

  • Renčo, no byla to změna jako blázen… Jak píšu u Piliny, hobliny. Ale jsem ráda, že jsem to tehdy udělala, i když mě říkali, že jsem blázen. Nelituju. Měj se hezky.

 6. Leni,to je nádherné.Ty jsi opravdová umělkyně.Vytvořit takový betlém musí dát neskutečně práce,ale pokud to baví a dělá radost,není nad to.Obdivuji.
  Měj hezký večer

 7. Leni, betlém je úžasný a ty ještě víc, díky práci, kterou jsi dělala. Práce by mě taková taky bavila, teda až na to vstávání:-D to já bytostně nesnáším. Naštěstí jsem nikdy nemusela tak brzo vstávat. Jsi fakt úžasná.

  • Hani, vstávání mě nikdy nevadilo. Nejsem žádný velký spáč odmala a v posledních letech mám se spánkem velké problémy, spím málo. Spíš když si někdy vzpomenu, jak šlapu na tom kole ve tmě, ve sněhu… Ale tenkrát mě to vůbec nevadilo. Pa

 8. Je moc dobře, Leni, že jsi nám svůj betlém ukázala. Je v tom hodně práce, ale v které ruční práci není, že? Byla jsem na mnoha výstavách betlémů, ale vlastní betlém jsem nezkoušela. V tom ústavu byla jistě i pec k vypálení, to je velká pomoc. Kde jsi se inspirovala při vytváření těch figurek?

  • Hani, betlémů jsem vytvořila už vícero. Papírový, ze šustí, z perníku, několik z keramiky… Pec jsem měla v keramické dílně krásnou, velikou, bez toho by to samozřejmě nešlo. Vše šlo nejdříve na přežah a po naglazování na ostrý výpal. Figurky jsem si tvořila podle sebe, tak jak mě napadlo. Také ráda každý rok navštěvuju výstavy betlémů, zajímá mě to. L.

 9. Lenko, moc hezký betlém,chodila jsem do keramického kroužku a vytvořit betlém byl můj sen. Tvořila jsem,ale na betlém nedošlo. Nicméně spokojená jsem byla, uklidněná a plná plánů. Přeji Lenko pohodové dny🍀

 10. Leni, nejdřív jsem myslela, že tenhle nádherný betlém si koupila. A ona je to tvoje neskutečně krásná práce. Obdivuju. Měj pohodový den.

 11. Leni, tak to je bomba. Paráda, krásný betlém. Obdivuju tě, jak si změnila zaměstnání. To je hned jiná, když člověk chodí do práce rád, to ani brzké vstávání nevadí. Taky jsem vstávala ve čtyři, dodnes se v tu dobu budím. Leni, měj se hezky 🙂

 12. Překrásný betlém, Leni, s krásným příběhem.
  Všechny postavičky jsou kouzelné, ale tvé ovečky, ty tedy jsou!
  Přeji krásné předvánoční dny, Helena

 13. Leni moc zdravím no máš to nádherné jak tě něco baví tak to je hned vidět že je to krásné jsi moc šikovná hezký advent přeji ..

 14. To je krááásnýýý. Každá figurka pěkně vymazlená, každá trochu jiná. A ty maličkosti na každé jedné figurce, holka šikovná.

  • Eliss, ahoj. Za dvacet let tam už drobné škody jsou – houslistovi chybí kousek smyčce, pasáčkovi kousek kloboučku… Nevadí, máme ho rádi i tak, bez něj si Vánoce nedovedu představit. Každý večer ho rozsvěcujeme, je celý osvícený. Měj se hezky. L.

 15. Wow, ten je nádherný. Nejvíc se mi líbí ovečky, ale krásný je celý. Nevím, kde ho máš vvystavený, ale ten by stál za to, abys ho vystavovala veřejně, takovou krásu je škoda si nechávat pro sebe :).
  Měj se krásně

 16. Ahoj Leni,
  já prostě nepřestávám žasnout nad tím, jak jsi všestranně šikovná. Ten betlém je fakt nádherný. Chápu tvoje naplnění v té práci, ta měla opravdu smysl. Jsi fakt skvělá!
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

  • Leni, Tys to vystihla. Ano, tvořila jsem ho s tím, aby zůstal na památku. Je na něm napsané, kdo ho vytvořil, v kterém roce a k betlémů je i plánek na sestavení. Děkuju a pozdravuju.

 17. Naprosto tě chápu, tvořit něco vlastníma rukama a ještě tím pomáhat, to je skutečně ani ne povolání nebo zaměstnání ale poslání. Nádherný betlém, v každém tom obličejíku, v každém detailu se odráží Tvá krásná, ušlechtilá, jemná a poetická duše. ♥

 18. Článek jsem četla už před Vánoci, ale zapomněla přidat komentář, tak ještě dodatečně napravuji. Betlém je opravdu nádherný! Musela to být opravdu výjimečná práce, sama si nedokážu představit tak brzké vstávání a dojíždění. Je krásné, když někdo na pracovní roky takto pěkně vzpomíná. 🙂

  • Boudicko, jsem ráda, že se Ti betlém líbí. Máme ho každý rok postavený na schodišti na komodě, druhý papírový, co jsem vyráběla je v obýváku u stromečku. Ano, bylo to moje milované zaměstnání. Zdravím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.