Letovisko Studánka

Letovisko Studánka

Letovisko Studánka se nachází tři kilometry od Rychnova nad Kněžnou směrem na Javornici v krásném a klidném prostředí přírodního parku Včelný les.

Toto místo sloužilo již od 17. století k lázeňským účelům, v lese vyvěralo několik pramenů léčivé vody. V 18. století lázně zanikly, opět byly obnoveny na počátku 19. století. Postupně docházelo k jejich rozšíření, v sedmdesátých letech 19. století přibyla restaurace a lůžková část. Zlatou érou bylo období první republiky, kdy se Studánka stala vyhlášeným místem pro místní i pražskou kulturní a politickou smetánku. Konaly se zde koncerty, slavnosti, výstavy, módní přehlídky… V r. 1930 proběhla rozsáhlá přestavba hlavní budovy a rozšíření o velký sál.

Kaplička Panny Marie byla postavena v polovině 18. století.

Od padesátých let 20. století areál chátral a chátral, až se stal ostudou města. V r. 2006 byl zakoupen novými majiteli, z důvodu špatné statiky došlo k demolici původní budovy a vystavění nové. Od r. 2010 je areál opět otevřen veřejnosti a je tu moc a moc krásně, rádi ho navštěvujeme.

Pojďte se mnou na procházku… Na začátku areálu stojí kaplička, která nahradila původní dřevěnou.

A tady už je nová budova hotelu s restaurací, vinárnou, kongresovým sálem a wellness centrem s krytým bazénem a saunami.

Z původního areálu zde zůstala jen hrázděná vila v sousedství hotelu, nyní také po rekonstrukci.

Pod hlavní budovou je přírodní amfiteátr pro 450 lidí, pořádají se tu koncerty a divadelní představení.

Lesem za chvíli dojdeme k hrázi Ivanského jezera, pojmenovaném po poustevníkovi Ivanovi. Dříve tady prý byla i plovárna s půjčovnou loděk, v zimě se tu bruslilo. Jezero střeží socha vodníka Kristiánka a jde ho celé obejít.

Stejnou cestou se vrátíme zpátky a v restauraci si můžeme dát kávu nebo něco dobrého k jídlu…

56 komentáře k článku: Letovisko Studánka

 1. Leničko, moc Ti děkuji za krásnou procházku, místem, které vůbec neznám. A ještě jsem se dozvěděla i zajímavé informace. S radostí bych sedla do lavice v amfiteátru a poslechla si koncert, nebo shlédla nějaké divadlo. Kdo ví, třeba se mi to ještě podaří, někdy Letovisko Studánka projít taky😊Přeji krásné a příjemné dny. Alena

 2. Krásná procházka! O existenci lázní Studánka jsem neměla tušení. Vypadá to tu velmi malebně, tak třeba bude brzy cesta kolem.

 3. Je moc dobře, že se našel odpovědný nový majitel a dal původnímu areálu nový život. Určitě to tam musí být nádherné, i ten pocit, že se původní účel a areál podařilo zachránit. A děkuji za pěkné fotky i podpisky pod nimi. Uvítám další „procházky“ po příjemných místech ☺

 4. Leni,to je krásné místo a té zeleně kolem.Od nás je to něco přes 100 km.Pořád hledám,kam bychom mohli na prodloužený víkend,budeme mít 50 let od svatby.Tady se mi to moc líbí,zdá se,že je to tam i docela klidné.Jenže manžel je nejraději doma na gauči,nevím,zda ho přesvědčím.
  Díky za krásnou podívanou.
  Měj se hezky

  • Jituš, ahoj. Vždyť vy dost výletujete… Ale to je asi hlavně Tvoje zásluha, viď. Já jsem tam tedy nikdy nenocovala, ale mám to tam ráda. A všude kolem je plno možností na další výlety – plno zámků (v Rychnově, Častolovicích, Kostelci, Potštejně, Doudlebách…), hradů, kousek do Orlických hor…

 5. Leni, konečně něco, o čem jsem dosud neměla ani ponětí, a to jsme v Rychnově byli tolikrát, tvé obrázky mě chytly za srdce, takové skvělé místo, to musím vidět na vlastní oči! Moc ti za tohle děkuji. Ať se ti pořád všechno daří. Jiřina z N.

 6. Leni, já ač bydlištěm dosti vzdálená, jsem v Rychnově n. K. byla několikrát, naposledy v době před covidem. Byli jsme na dovolené v Orlických horách a do Rychnova jsme vyjeli na zámek (prohlídka zámku), zajeli jsme i do dalších míst, ale to dnešní uvedené místo neznám. Hezky jsi to zdokumentovala a pokud se tam někdy vrátíme, protože se nám tam líbilo, tak bych to také ráda navštívila.
  Děkuji za přiblížení místa a moc zdravím.
  https://kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com

 7. Leni, další krásné místo, které bych ráda poznala. Už jsem koukala jak je to od nás daleko.
  Měj hezký víkend.

 8. Tak to je moc krásné místo. Nemáme to nějak blízko, ale ani daleko. Výlet by to byl tedy OK.
  Díky, že jsi to sem dala.
  Měj se hezky!
  Hanka

 9. Leni zdravím moc hezké prostředí krásné fotečky a zajímavé místa tam jsou děkuji za krásnou podívanou hezký víkend přeji..

 10. Leni, krásné místo a upravené lázně jsou opravdu moc pěkné. Zase jsem o něco chytřejší a vůbec se nedivím, že se tam rádi vracíte. Kdyby to nebylo od nás tak daleko, určitě bychom si tam výlet udělali. Měj se fajn a hezký víkend 😉

 11. Hezké fotografie. Obdivuji majitele, kteří znova vystavěli budovu. Snad se jim daří. Vypadá to na moc příjemné místo. Krásné dny, Leni

  • Leni, asi to funguje o.k., samozřejmě když nebyl covid. Jsou tu různé akce, natáčely se tu i filmy… Byli jsme tu několikrát na koncertech, máme to tu rádi.

 12. Je pěkné, že letovisko se opravilo, byla by velká škoda, kdyby zchátralo, protože podle fotek je nádherné 🙂 Muselo tam být opravdu moc fajn!

 13. Leni, navštívili jste krásné místo, o letovisku Studánka nemám ani tušení. Je dobře, že budovy noví majitelé znovu postavili a opravili i pro veřejnost. V amfiteátru musí být krásné koncerty, tu atmosféru bych chtěla někdy zažít. :o)
  Přeji hezký týden. D.

  • Dášo, tohle místo bylo hodně oblíbené už v minulosti, navštěvovalo ho plno známých osobností – Karel Hašler, Jiří Šlitr, v r. 1948 se tu natáčely exteriéry filmu Hostinec u kamenného stolu… Taky přeju pěkný týden. L.

 14. No, to byla hezka prochazka! I kdyz jsem puvodne ze severnich Cech, tohle misto neznam.
  Dekuji moc za navstevu, doufam ze se zase nedky zastavis 🙂

 15. Leni, moc děkuji za info o příjemném místu. Úplně se tam vidím v takový zářivý podzimní den, procházka, pak něco dobrého…
  Děkuji a moc zdravím, Helena

 16. Ahoj Leni,
  místo vůbec neznám, ale z tvých fotek mě opravdu zaujalo. Do této oblasti celkem jezdíme, tak si asi budeme muset někdy udělat výlet:-)
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.