Levandulový seriál – Paličky

Levandulový seriál – Paličky

Levandule je moje oblíbená kytička. Líbí se mě, jak krásně voní, jak vypadá a na co všechno ji můžeme využít.

Na zahrádce mám záhon levandulí, z kterých vyrábím mimo jiné i voňavé paličky.

NÁVOD

Na paličky používám čerstvě sklizenou levanduli na počátku kvetení, kdy jsou stonky pružnější a lépe se s nimi pracuje.

Potřebujeme lichý počet stonků. Čím více jich použijeme, tím bude palička baculatější.

Ze stonků odstraníme zelené lístky a svážeme je dostatečně dlouhou stuhou těsně pod květenstvím. Kratší konec stuhy necháme uprostřed svazku, druhým (delším) budeme proplétat.

Stonky opatrně přehneme přes květy (= otočíme opačným směrem), rozprostřeme a začneme proplétat.

Já proplétám přes dvě stébla = střídavě dva stonky pod, dva stonky nad, dva stonky pod…stále dokola, až po konec květenství.

Vytáhneme si kratší konec stužky, omotáme a pevně zavážeme. Když nechceme proplétat, tak jenom přehneme a svážeme, paličky jsou hezké i tak.

Paličky krásně provoní šatní skříň, místnost nebo auto…

50 komentáře k článku: Levandulový seriál – Paličky

 1. Leni, je to hezký nápad takhle vyrobit paličky. Levandulová pole jsem viděla ve Francii a dá se říct, že to bylo moje seznámení s levandulí. Lány rozkvetlé levandule – to bylo něco. Několikrát jsem tam koupila i pytlíčky plněné levandulí, rozdala jako suvenýr, mám několik dodnes. Tobě se domácí výroba povedla, je to nápadité. ☺
  https://kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com

 2. Na zahradě mám levanduli, ale kvete málo. Je hodně světlá, zřejmě je to taková odrůda. Mám dojem, že ji nemám na správném místě, sluníčko tam svítí jenom odpoledne, a to bude určitě ten problém s kvetením. Leni, paličkuj a měj se krásně, zdravím 🍀

 3. Leni, krásné paličky jsi vyrobila. Taky je dělám, ale letos jsem se k nim ještě nedostala a přemýšlím, že si vezmu stužky i s sebou do Chorvatska, tam jich kvete požehnaně.

 4. Levanduli také hrozně miluji, teď začíná krásně všude kvést, nemohu se nabažit! Ale tohle je teda krása, to jsem ještě nikdy neviděla! Akorát se obávám, že já bych nebyla tak zručná a místo paličky by to byla spíš palice 😀
  Každopádně to využití je super, možná to zkusím, levandule je opravdu magická a ráda bych si ji takto vložila do šatníku nebo auta 🙂

 5. Leni, máš krásně napaličkováno👍😊A diky za návod, jak na to😊 Někdy třeba vyzkouším. Pletla jsem z levandule jen věnečky. Taky ji mám moc ráda. Přidávala jsem i do sušenek 😊

 6. Lenko, už jsem tohle někde na blogu viděla a jistě bych si i takovou voňavou paličku koupila, jsi moc šikovná, to je novina, viď?
  Dobrou noc Jiřina z N.

 7. Leni,to je nádhera.Já jsem loni,kdy jsem měla hodně levandule studovala návod na paličky,ale nakonec to vzdala.Přeci jen mě ruce dost neposlouchají a nedokázala jsem to tak precizně vytvořit.Jsi moc šikovná.
  Měj hezké dny

 8. Taky se chystám, že nějakou tu paličku udělám a obdaruji kamarádky. Něco usuším a našiji voňavá srdéčka nebo polštářky. Jak píšeš – ve skříni to krásně levandule provoní.
  Ty Tvoje mi voní přímo z obrazovky PC.
  Příjemné dny, Lenko !
  Hanka

 9. Leni, také “ zrovna „levanduluji“. Levandule se u nás letos urodilo hodně. Pár paliček jsem také upletla, ale podle jiného návodu. Tvůj způsob pletení je pro mne novinka, ale moc se mi líbí ty tvoje baculky. Letos už to nevyzkouším, protože levandule na dlouhých stoncích už došly, ale příště určitě. Krásné léto. Hela

 10. Leni, tak to je nádhera. Úžasné. Nám se levandule doma nedaří, zkoušeli jsme dvakrát a už jsme to vzdali. Měj pohodové dny.

 11. Leni, letos jsem ještě nepletla, vymrzl mi největší a nejstarší keř, což tedy není žádná tragédie, novějších keřů je po zahradě dost :o)
  Tvůj návod je perfektně zpracovaný!
  Měj krásný levandulový čas. Pa, Helena

 12. Leni to je tak nádherné.Jste šikulka.Hned je lepší den,když člověk vidí něco nádherného.Hezké dny a děkuji za krásu.

 13. Také je občas dělávám, mám moc ráda levanduli v prádelníku a ve skříních. Máš je moc krásně uvázané Lenko.

 14. Ahoj Leni,
  paličky vůbec neznám. Mamka si pěstuje levanduli v jednom květináči a vždy ji pak usuší obere a nasype do látkových sáčků, které pak máme ve skříni.
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

 15. Voňavá palička
  vhání nach do líčka.
  Červenám se červenám,
  levanduli ráda mám.
  Mám ji doma na zahrádce
  a voní tak sladce,sladce.
  Snad se ještě zmátoříme
  a tu Provence navštívíme.

 16. Tyto paličky jsou opravdu pěkné! Levandule je krásná kytička, mám ráda levandulovou limonádu, ta domácí je vynikající 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.