Levandulový seriál – Sušenky

Levandulový seriál – Sušenky

Levandule má široké využití i v kuchyni, hlavně při přípravě různých dezertů. Já jsem ji použila při výrobě levandulových sušenek.

RECEPT:

 • 250 g hladké mouky (nebo špaldové)
 • 80 g cukru moučka
 • 1 vejce (nebo 2 žloutky)
 • 200 g másla
 • citronová kůra z 1 citrónu
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • špetka soli
 • 2 lžíce mléka
 • 2 lžíce květů levandule lékařské

V míse smícháme mouku, cukr a sůl. Přidáme změklé máslo, vejce, nastrouhanou kůru z jednoho citrónu, 1 lžíci citronové šťávy a 2 lžíce mléka. Nakonec otrhané kvítky levandule. Vypracujeme hladké těsto, které necháme v lednici uležet alespoň hodinu. Vykrájené tvary pečeme na pečícím papíru cca 10 minut na 180 stupňů.

56 komentáře k článku: Levandulový seriál – Sušenky

 1. No, tak novinky bych už konečně v odběru měla, ale zatím furt se mi nezobrazují nikde tvoje odpovědi na moje komenty. Což mne štve, páč musím pracně hledat. Sušenky jsem nezkoušela ani neochutnala, ale nadchla mne levandulová limonáda. Stejně jako Bobuli, která mi jí skoro všechnu vypila… 😉

  • Jarmilko, sušenky voní a chutnají po levanduli, ale nesmí se to přehnat a dát tam květů hodně.Chutnalo by to jako mýdlo. I když to člověka svádí – nacpat tam co nejvíc… Lenka

  • Hani, moc Tě zdravím. Levanduli lze využít i v gastronomii různě, mimo sušenek, čokolád, dezertů a limonád se prodává i levandulová káva, zmrzlina…Byli jsme v Lošticích v cukrárně a tam vyrábějí zmrzlinu syrečkovou ze smradlavých syrečků…Tak proč ne z voňavé levandule…L.

 2. Leni, jestli díky tvým sušenkám přiberu! tak si mě nepřej, hihi. Krásné a výborně nafocené.Jistě i moc dobré. Jiřina z N.

 3. Když jsem přišla zvenku,
  dala jsem si sušenku.
  Byla celá fialová,
  prostě levandulová.
  A pro mlsný jazýček,
  je tady i čajíček.

 4. Leni, je vidět, že levandule je opravdu Tvoje srdcovka. Neumím si představit chuť sušenky, ale určitě to bude dobré. Čím nás s levandulí ještě překvapíš? Měj se fajn, zdravím 😁

  • Evi, ano je to tak. Mám ráda plno květin, ale levandule je na jednom z prvních míst…Představ si vánoční linecké jemně ovoněné levandulí…A tak to chutná, ale levandule opravdu přidat jen decentně. Děkuju.

 5. Jak jsem již psala, levanduli miluji, takže tento levandulový seriál je boží! Chystám se o víkendu zkusit ty paličky, snad aspoň jedna se mi povede, haha, ale tyhle sušenky vypadají skvěle! Také se do nich možná pustím. Je jedno, jaký druh levandule použiji, jsou všechny jedné, nevíš?

  • Barunko, jsem ráda, že se Ti můj seriál s levandulí líbí. Jedle jsou všechny levandule, já pěstuju hlavně levanduli lékařskou (angustifilia). Přeju hezké tvoření Tvých paliček. Lenka

 6. Leni,to je neuvěřitelné.Já mám levanduli jenom na vůně,měla bych se posunout i někam dál.
  Sušenky vypadají krásně a musí být i voňavé.
  Hezký večer

 7. Leni, nestačím se divit na co všechno se dá levandule využit. Jako alergik se vlastně kytičkám v gastronomii vyhýbám. Ale věřím, že levandulové sušenky jsou dobré.

 8. Nevidím to jinak, ale ty sušenky budu muset zkusit. Když u rodinných příslušníků neuspěju, sním si je sama :-). U sebe uspěju určitě.
  Krásně nafocené !
  Měj pěkný den, Lenko !
  Hanka

 9. Leni, máš je jako malované! Letos jsem je ještě nepekla, ale určitě na ně dojde!
  Oceňují dokonalé vyladěné fotky i s lakem na nehty!
  Přeji krásnou letní sobotu, Helena

 10. Leni, voňavé sušenky. Teprve dneska jsem si četla, co všechno se dá z levandule udělat – od čajů po oleje. Já levanduli znala jen jako snítku pod polštář nebo do skříně… Ty sušenky jsou určitě výborné! Hned bych ochutnala.

 11. Leničko moc děkuji za milou návštěvu na blogu, no máš to tady zase samou nádheru. Sušenky moc pěkné a věřím, že i dobré.Také mám na zahradě levanduli používá je vnučka na děláni olejíčku a mýdlo dělá, to je od Jasmínky maminka, jak si se dívala na fotečky jo bylo super máme to tady od nás kousek, jak je Olešná tak jsme se šli podívat.

 12. Ahoj Leni,
  já jsem jednou levandulové sušenky jedla u jedné známé, ale moc mi nechutnaly. Přišly mi takové nevýrazné. Ty tam máš v tom receptu ale citron, to mi přijde zajímavé. Slepuješ je ještě nějak?
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

 13. Leni, sušenky voní až sem. A znovu chválím naaranžování a focení. Dokonce Ti to ladí i s lakem na nehty, paráda ! ! ! 🙂

 14. Levandulový seriál sleduji s nadšením. Levanduli miluji – jak její vůni v kosmetice nebo jako sušenou dekoraci, tak i v jídle. Sušenky by mi tudíž jistě chutnaly. Aktuálně nemám k čerstvé levanduli přístup, ale těším se, až jednou budu mít zahrádku, levanduli si tam vysadím jako jednu z prvních kytiček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.