Priessnitzovy lázně Jeseník 1

Priessnitzovy lázně Jeseník 1

      Letošní říjen jsem strávila v lázních v Jeseníku.

 Lázně založil Vincenz Priessnitz (1799-1851). Již ve 12 letech musel po otci převzít hospodářství, na školu mu tedy nezbýval čas. Jeho školou byla příroda, kterou velmi pozorně pozoroval, zvláště účinky vody. Při toulkách přírodou opakovaně zahlédl na Studničním vrchu srnu, která si máčela poraněnou nohu v chladné vodě studánky. Po několika dnech ji spatřil zcela zdravou. Další léčivé účinky studené vody poznal na sobě, když se v 16 letech sám pomocí vody vyléčil z těžkého úrazu. Zpráva o tomto „zázraku“ se rychle rozkřikla, začali za ním jezdit lidé s prosbou o pomoc. Nejprve léčil ve svém rodném, dřevěném domě a v chalupách sousedů, později nechal svůj dům přestavět a zvětšit. Díky své metodě – léčbě horskou vodou, sluncem a pohybem v přírodě na čerstvém vzduchu a jejím výsledkům se z Priessnitze stal úspěšný muž se spoustou klientů z celé Evropy i ze zámoří, což nemohli strávit ješitní a závistiví lékaři z okolí. Proti „laickému“ způsobu léčení rozpoutali kampaň, podávali žaloby. Priessnitz si musel definitivní povolení k provozu lázní vybojovat. Podle jeho vzoru vyrostly desítky vodoléčebných ústavů po celé Evropě.

Areál lázní je v krásném horském prostředí, je tu čistý vzduch, kolem lesy, plno vodních pramenů, spousta možností na toulání a výlety.

V r. 2010 zde byl otevřen Balneopark – vodní zahrada s potokem a přírodními bazénky, sloužící k hydroterapii a relaxaci. Je zde také několik přírodních sprch se studenou pramenitou vodou, vodopád a terasy pro odpočinek či slunění.

V blízkosti rozlehlého Balneoparku je v lesním háji tato hezká vyhlídka.

A také nesmím zapomenout na bylinkovou zahradu – přírodní inhalatorium  s hmyzími hotely, ježkovníky pro zimní úkryt ježků a ptačími budkami.

Krásný je i altán a lázeňská lesní promenáda, zvaná Ripperova (Ripper byl zeť V.Priessnitze, po jeho smrti převzal vedení lázní) s Vídeňskou kavárnou. Na kolonádě je v kapli hrobka, kde je pochován V. Priessnitz.

Dominantou lázeňského komplexu je Priessnitzovo sanatorium. Ale o tom až příště…


4 komentáře k článku: Priessnitzovy lázně Jeseník 1

  1. V Jeseníku,mám tu kliku,že nejbližší cukrárna je Vídeňská kavárna.Dám si kafe a vodu,dívám se na přírodu..Sachr maj´jen ve středu,to už tady nebudu.Protože jsem česká holka,dám si místo toho vdolka :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.