Priessnitzovy lázně Jeseník 2

Priessnitzovy lázně Jeseník 2

Jak už jsem psala v minulém příspěvku, letošní říjen jsem pobývala v lázních v Jeseníku. Dominantou celého lázeňského komplexu je Priessnitzovo sanatorium.

Sanatorium s výpravnými interiéry bylo postaveno podle návrhu vídeňského architekta Leopolda Bauera (1872 – 1938), je jeho největší realizovanou stavbou (Realizace 1908 – 1910, o dvacet let později přístavba nového křídla). Rozlehlá třípatrová budova je umístěna nad městem Jeseník na kopci, odkud je nádherný výhled. Stavba je završena věžičkou s ochozem. 

Krásné ústřední hale dominuje na svou dobu ojedinělé železobetonové schodiště s proskleným výtahem. Prostor člení řady sloupů, stropy zdobí přenádherné lustry. Je zde původní krb a okenní vitráže, unikátní dochovaná velká jídelna. V sanatoriu je soustředěna většina lázeňských procedur, nachází se  tu mimo jiné denní bar, jídelny, zimní zahrada, zrcadlový sál a bazén…

4 komentáře k článku: Priessnitzovy lázně Jeseník 2

  1. Když byl venku velkej hic,a nestálo to za nic,rozhod se i pan Priznic:Nebudu to odkládat,lázně budu zakládat.A ńa každou stranu,dám si velkou vanu.Přijeďte se přesvědčit,voda může vyléčit.

  2. V těch lázních projektoval rekonstrukci nějakých budov můj muž, musím se pochlubit 🙂 Jezdil tam svého času dost často, je tam krásně, ale je to světa kraj!!

    • Jani, děkuju za návštěvu. Pane jo, tak to je dobré. Je to tam krásné, všechno – příroda, lázně, prostě všechno. Moc to tam miluju. Byla jsem tam čtyřikrát a doufám, že ne naposledy. Tak muže pozdravuj, pěkně to naprojektoval !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.